Babka to jedno z najpopularniejszych ciast, kojarzących się tradycyjnie z Wielkanocą. Równie często i chętnie gości na naszych stołach także w innych okresach roku. Z pewnością swoja popularność zawdzięcza łatwości i szybkości przygotowania a także temu, że z łatwością możemy modyfikować jej smak dodając ulubione dodatki i przyprawy. Babka nie musi być nudna… drożdżowa, cytrynowa, majonezowa, każdy znajdzie taką którą polubi.
TROCHĘ HISTORII WIELKANOCNEJ BABY
W okresie przedwojennym tradycyjnie babka wypiekana była w Wielki Piątek, w części chlebowej domowego pieca opalanego drewnem. Przygotowanie tego wypieku było czynnością mozolną, pracochłonną i odbywało się wg ściśle przestrzeganych zasad.
I tak przy przygotowywaniu baby nie mógł być obecny żaden mężczyzna, gdyż wg wierzeń jego obecność miała powodować, że babka opadała. A nieudana babka miała kompromitować gospodynię. Ciasto drożdżowe na babkę słynie z tego, że jest kapryśne i trudne do zrobienia. Wymaga znajomości kuluarowych tricków, zaangażowania i długiego, długiego wyrabiania. W wielu babkach porządne wyrobienie ciasta jest kluczowe: trwało ono zazwyczaj pół godziny (wyrobienie wstępne), plus 30 minut na wyrobienie po dodaniu wszystkich składników, przy czym ważnym elementem było dokładne przesianie oraz ogrzanie mąki przed przystąpieniem do wyrabiania ciasta. Poza mąką i drożdżami bazowym produktem w przygotowaniu wielkanocnej babki były świeże wiejskie jajka. Na jajkach w znacznej ilości oparta jest większość babek. W tradycyjnej babce muślinowej używa się 24 żółtka, a w tiulowej 30. Babki „staroświeckie” przygotowywało się zaś z 60 żółtek i 6 białek na pół litra mąki, a „babki wiejskie” z kopy żółtek na 3 kilogramy mąki. Po upieczeniu babkę studziło się na miękkiej poduszce. Gotową babkę spożywano z kawą z domieszką cykorii lub zwykłej kawy zbożowej.
NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE BABKI
BABKA KOKOSOWA
Składniki:
- 1 i 1/4 szklanki cukru
- 2 łyżki cukru waniliowego
- szklanka oleju
- 5 jajek
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej tortowej
- 1/2 szklanki mąki krupczatki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 i 1/2 szklanki wiórków kokosowych
- szklanka mleka
- skórka otarta z niewoskowanej cytryny
lukier:
- szklanka cukru pudru
- 2 łyżeczki soku pomarańczowego
- posypka cukrowa
Sposób przygotowania:
Cukier, cukier waniliowy oraz olej wymieszać w misie miksera. Nie przerywając miksowania, dodawać po jednym jajku. Obie mąki przesiać z proszkiem do pieczenia i połączyć z wiórkami kokosowymi. Suche składniki oddawać po łyżce naprzemiennie z mlekiem, stale mieszając . Na końcu dodać skórkę otartą z cytryny. Piec w formie do babki z tuleja przez 70-75 minut w temperaturze 160 stopni.
Cukier puder utrzeć z sokiem do uzyskania gęstej, lekko płynnej konsystencji (w razie potrzeby dodać więcej soku). Udekorować wierzch ciasta i posypać ulubioną posypką cukrową. Babkę można także udekorować polewą przygotowaną ze 100 g białej czekolady rozpuszczonej na parze z 2 łyżkami śmietany kremówki i obsypać posypką cukrową.
BABKA HERBACIANA
Składniki:
- 80 g miękkiego masła
- 130 g cukru
- 2 jajka
- szczypta soli
- 250 ml mocnego naparu z czarnej herbaty
- 200 g mąki pszennej
- 50 g mąki ziemniaczanej
- łyżeczka sody
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżki oleju
Sposób przygotowania:
Zaparzamy herbatę w 250 ml wody. Studzimy. Miękkie masło ucieramy na gładką, białawą masę z cukrem. Nie przerywając miksowania, dodajemy po jednym żółtku oraz olej. Białka ubijamy ze szczyptą soli. Mąki przesiewamy z sodą i proszkiem do pieczenia. Nie przerywając miksowania, dodajemy na przemian sypkie składniki oraz herbatę do ich wyczerpania. Całość mieszamy aż uzyska jednolitą konsystencję. Wg uznania możną dodać rodzynki namoczone w rumie, suszoną żurawinę czy posiekane orzechy. Przekładamy do formy z tuleja i pieczemy w 180 stopniach przez około 40 minut do tzw. „suchego patyczka”.